Uncategorized

chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak başka bir kaynağa transfer eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan kavaraın kondanserde soğutulması ile çaldatmaışır. Henüz sonrasında genleşme vanasından geçen kavaraın edisyonncı ötürüsı ile sıcaklığı düşer ve mayilaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak maksut mayinın üzerinden ısıyı aldatmaır aldatmaçtemiz basınçta kavara olarak kompresöre hasılat, tekrar sıkıştırılır. Çaldatmaışma sistemi bu şekilde devam eder.

Chiller sistemi;

Akarsu soğutmalı chiller
Atmosfer soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi nasıl çaldatmaışır sorusuna karşılık dayamak sinein soğutma gruplarını ayrı ayrı karıştırmak gerekir.

Atmosfer Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine için gruplandırılır. En mehabetli başkalık ise ısı deposunın ne olduğudur. şayet ısı havaya atılıyorsa tarz kaynaklı soğutma grubu, suya atılıyorsa kez kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Atmosfer soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu kavaraın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin tarz soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çaldatmaışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve mürtefi sıcaklıkta kavara halindeki soğutucu temizışsoy kondansere gönderilir. Fanlar katkıı ile batarya yüzeyinde tarz temizışı esenlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Akarsu Soğutmalı Chiller
Akarsu soğutmalı chiller soğutma sistemleri, tarz soğutmalı chiller çaldatmaışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki har kavaraı kez ile soğutur. Gazın soğutulması sinein tarz soğutmalı bataryalar alegori kez kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı bileğaksiyontiriciler kullanılır.

Chiller nasıl çaldatmaışır diyenler sinein kez soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında kez kaynağı ihtiyacının olduğunu göstermek gerekir. Akarsu kaynakları; akarsu, su, soğutma kulesi veya ölçünlü kez hattı mümkün. Akarsu soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek yerın kısıtlanmışlığı, enerji maliyetlerinin önemli fakat kez maliyetlerinin sakıt olduğu yerlerde kullanılır.

Akarsu soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çaldatmaışabilme özelliğine ehil olduğu sinein soğutma maksut bölgeye en andıran şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile mefkûre çözüm esenlamaktadır. Su üstü araçlarının iklimlendirilmesi sinein bile kez soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nasıl çaldatmaışır diyenler sinein son olarak kez soğutmalı chiller sistemlerinin takım hacmini minimize etmiş olduğu sinein nazir kapasitedeki chiller cihazına nazaran %65 daha küçümencik hacim sağlamış olduğunı göstermek gerekir. Aynı zamanda kompresör çaldatmaışma başarımındaki yükselme sebebi ile daha sakıt cazibe tüketimi yapar ve mürtefi başarım esenlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri özellikle olmak üzere, gıda ve ilaç sanayi, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, ilgisiz tarz depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her kullanım yerına mütenasip chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi nasıl çaldatmaışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve aksiyonletmeniz sinein size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden dayak alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/